Menu
Sepetim

GÜVENLİ ALIŞVERİŞİN İPUÇLARI

İnternetten alışveriş yapmak ne kadar güvenli? İnternetten güvenli alışveriş yapmanın yolları? İnternet sitesinin güvenli olup olmadığını nasıl anlarım? gibi sorularınız varsa okumaya devam edin.

Günümüz artık İnternet çağı ve hemen hemen her şeyi İnternet ortamında yapabilmekteyiz. Alışveriş de bu furyaya katılanlardan. İnternetten alışveriş yapmak istiyor ama teredüttüleriniz varsa, dikkat etmeniz gereken bazı şeyleri belirtelim. Bunun için bazı önemli ipuçu vardır.

Güvenlik Sertifikası:

Eğer alışveriş yapmak istediğiniz sitede SSL güvenlik sertifikası kullanılmıyorsa o siteden alışveriş yapmanızı önermiyoruz. 

SSL Sertifikası nedir?

Bu sertifika, alışveriş esnasında siteyle paylaştığınız bilgilere 3.kişiler tarafından ulaşılmasını engeller. Ve bilgilerinizi güven altına alır.

Ayrıca bunlara ek olarak kullanıcı girişi yaptığınızda veya ödeme sayfasında tarayıcınız sayfanın güvenli olduğunu belirtmek için yeşil renk olacaktır.

Kullanıcı girişi yaparken ya da ödeme sayfalarında tarayıcınız sayfanın güvenilir olduğunu bildirmek için yeşil olacaktır.

Yukarıda farklı bankaların internet sitelerine farklı tarayıcılarla girdiğimizde güvenli bağlantı olduğunu görebilirsiniz. Alışveriş siteleri de bu şekilde güvenli bağlantı sağlamalıdır.

Kullandığınız tarayıcının adres çubuğuna tıkladığınızda tam adresin https:// ile başlaması güvenli bağlantı olduğunu gösterir. (http:// normal bağlantıdır.)

İletişim bilgileri:

Alışveriş yapacağınız sitede kesinlikle iletişim bilgileri verilmiş olmalı. (Açık adres, telefon vb.) Siteyi detaylıca inceleyip bu bölümlerin olup olmadığını kontrol edin.

Müşteri Hizmetleri:

Bir probleminiz olduğunda görüşebileceğiniz bir destek ekibi olan sitelere öncelik verin. E-posta veya telefon yoluyla destek alabileceeğiniz bir e-ticaret sitesi iyi bir tercih olacaktır. İsterseniz bir deneme talebi gönderip verilen cevaba, geri dönüş süresine göre değerlendirebilirsiniz.

Fiyatlar:

Piyasanın çok çok altında fiyata ürün satanlara güvenmemelisiniz. Ürün orjinal ürün olmayabilir ve en kötüsü satın aldığınız ürün size gönderilmeyebilir.